Cyklistika Třeboňska a děti

Cykloturistika je nejoblíbenější aktivitou na Třeboňsku. Je to právě proto, že místní rovinatá krajina je vhodná pro všechny typy cyklistů a hlavně přívětivá k dětem i seniorům. Navíc poskytuje krásné výhledy do krajiny, mnoho turisticky zajímavých míst, dobře značené trasy i odpočinek a čerstvý vzduch při cestách místními borovými lesy. Přinášíme vám proto pár tipů na značené trasy nebo i stezky pro pěší.

Cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně

Délka 39 km | nenáročná trasa | vhodné hlavně pro cyklisty
Uzavřený okruh 22 zastavení – vede hlavně po lesních cestách, po hrázích rybníků i po málo frekventovaných silnicích III. třídy. Poznáte tak pro Třeboňsko typické prvky – přírodní, kulturní i technické zajímavosti (rybník Svět, Opatovický rybník, Zlatou stoku, rašeliniště, jez Pilař, venkovskou architekturu v obci Lutová, přehradu rybníku Vítek…). Stezka začíná na hrázi rybníka Svět a končí opět v Třeboni u bran města.

Krajinou rybníků

Délka 30 km | nenáročná trasa | vhodné hlavně pro cyklisty
Jedna z nejkrásnějších cyklistických tras Třeboňska, která vede kolem tzv. Frahelžské soustavy rybníků, které mají nejen krásné okolí, ale i nádherné názvy (Naděje, Překvapil, Láska, Skutek, Víra, Dobrá vůle a další). Minete dále třetí největší český rybník jménem Horusický i největší rybník ve střední Evropě – Rožmberk, kde vám na hrázi udělají stín 150-400 let staré duby a navštívíte i ornitologickou rezervaci Velký a Malý Tisý, významné hnízdiště vodních ptáků. Výchozí bod Třeboň – cyklotrasa 1034 po hrázích rybníků k Rožmberku, odtud po červené turistické značce až do Veselí n. L.

Naučná stezka Rožmberk

Délka 22 km | nenáročná trasa | vhodné hlavně pro cyklisty

Stezka začíná v Třeboni na hrázi rybníka Svět a končí ve Staré Hlíně. Má 8 zastávek a vede po silnicích III. třídy, hrázích rybníků a polních cestách okolo největšího českého rybníka Rožmberk – impozantní technické dílo, přírodovědecká lokalita,  zpěv hnízdích ptáků v korunách staletých dubů – prostě to musíte vidět. Ze Staré Hlíny (nezapomeňte si prohlédnout dva kamenné mosty – technickou památku) se do Třeboně zpět dostanete napojením na Naučnou stezku Okolo Třeboně (zastávky 19-22) – takto uzavřený okruh má 22 km.

Cesta kolem Světa – naučná stezka

Délka 12 km | nenáročná trasa | vhodné pro pěší i pro cyklisty
Jde o uzavřený okruh okolo rybníku Svět s 16 informačními panely, kde se dozvíte o vývoji Třeboňska, rybníkářství a lázeňství.   Příjemná cesta po polních a lesních cestách, vedoucí přes rašeliniště Vimperky. Dostatek odpočinkových zastávek s lavičkami a s krásnými výhledy.

Stezkou Emy Destinové

Délka 48 km | nenáročná trasa | vhodné hlavně pro cyklisty

Ema Destinová byla světově známá česká zpěvačka, která se proslavila v opeře v Berlíně  a metropolitní opeře New York. Žila na zámku ve Stráži nad Nežárkou a mnozí turisté se vypravují k jejímu pomníku na břehu řeky Lužnice. Abyste ho mohli navštívit i vy na kolech, zkuste jet trasou z Třeboně do Stříbce (zemanská tvrz) přes Stříbřecký most, pak přes Pístinu do Stráže nad Nežárkou (zámek) pak na Jemčinu (barokní lovecký zámek) až k pomníku Emy Destinové. Zpátky to vemte přes rybníky u Vitmanova (přírodní rezervace s mnoha druhy ptactva) a kolem kaple sv. Petra a Pavla zpět do Třeboně.

Naučná stezka zdraví Třeboň – Hrádeček

Délka 3,6 km | nenáročná vycházková trasa | vhodné pro cyklisty i pro pěší

Stezka v bezprostředním okolí Třeboně. Výchozím bodem je parkoviště těsně za Hradeckou bránou vedle náměstí. Zpočátku vede stezka podél Zlaté stoky okolo pivovaru. U Starého schwarzenberského seníku se stezka odpojí od Zlaté stoky a pokračuje Šustovou alejí přes Mokré louky až na Hrádeček. Odtud vede po Nové cestě podél Černé stoky a železniční trati zpět do města.

 

Naučná stezka Červené blato (viz typy na výlety)

Délka 4 km | vhodné jen pro pěší turistiku
Naučná stezka s 6 zastaveními, jež vám ukáže přírodní rezervaci Červená blata – jedno z nejzajímavějších rašelinišť celé oblasti.  Seznámíte se se zdejší specifickou flórou a faunou, téměř identickou s dnešní severskou tundrou, přičichnete zvláště vonícímu Rojovníku bahennímu (zejména v květnu a červnu). Výchozím bodem trasy je osada Jiříkovo Údolí (kousek od Nových Hradů). Příjemná trasa po zpevněných cestách – lesních i původních zpevněných chodníčcích místních sklářů, těžících zde rašelinu pro své pece (terén náročnější pro kočárek).

 

Totalita rozděluje – naučná stezka

Délka 12 km | vhodné pro cyklisty i pěší
Trasa s 9 zastaveními, jež nás zajímavou formou seznámí s dopady totalitních režimů na krajinu a život lidí. Nechybí  zachovalý vojenský bunkr (součást prvorepublikového opevnění) a také soukromý skanzen železné opony. Trasa vede krásnou krajinou při řece Stropnici. Výchozí a cílový bod: Borovany (nádraží).

 

Kam s dětmi na Třeboňsku

Kromě tipů na výlety a kromě cyklotras výš bude jistě vaše děti bavit:

– vláček Třeboňáček – proveze vás nejzajímavějšími místy Třeboně – jízdní řád zde, jízdné 70,- Kč, děti 50,- Kč.

– lodí Cesta kolem Světa za 50 minut – cesta po rybníku uprostřed města, jede se každou celou hodinu, více zde, jízdné 100,- Kč, děti 50,- Kč, pes 30,- Kč

– dětské hřiště v parku u Budějovické brány (mezi školami)

– dopravní hřiště – simulace dopravních podmínek na silnicích pro děti s plně funkční světelnou křižovatkou včetně modelu železnice (u Domu dětí a mládeže, cca 250 metrů od náměstí)

– dětské hřiště Louka u Zlaté stoky (u Vinotéky Radka) – poseďte, popijte, dobře se najezte a děti se zabaví sami (pod hrází rybníka Svět – za pivovarem)

– aquapark na Auroře – menší, abyste na děti viděli, fajn tobogán, parní kabina i masáže

– divadlo – o prázdninách vám přináší Třeboňský divadelní festival – program zde,

– kino – program zde.