Třeboň

Z Branné se do Třeboně dostanete velmi snadno kolmo – po nově vybudované cyklostezce mezi poli, ohradami s koňmi a po hrázi Opatovického rybníka a rybníka Svět přijedete přímo do centra města nebo samozřejmé je spojení autem po hlavní silnici. Obě cesty jsou cca 4 km dlouhé.

Město Třeboň leží uprostřed chráněné krajinné oblasti, obklopené rybníky a lesy,  v Třeboňské pánvi, která je tak přívětivá k cyklistice a to i pro rodiny s dětmi. Díky svému zachovalému historickému jádru, díky existenci dvou lázeňských objektů a tradičních lázeňských procedur a díky tradiční surovině tohoto kraje – rybám,  je dnes jednou z nejpopulárnějších turistických destinací u nás.

Historie Třeboně sahá již do 12. století. Původní název Wittingau – z němčiny „Vítkův luh“ odkazuje na původního držitele, název Třeboň je odvozen od slova tříbit – vysekat, vykácet – což Město Třeboň náměstíodkazuje na původní nehostinné mokřady a bažiny na tomto území.  Ty se však díky lidské pýli proměnily v důmyslný systém rybníků.  Vznikly unikátní biotopy a tak zde byla vytvořena Chráněná krajinná oblast Třeboňsko a ta byla zařazena na seznam biosferických rezervací UNESCO. Unikátní a dochovaný historický komplex zámku s měšťanskými domy a klášterem byl prohlášen městskou památkovou rezervací.

Třeboň charakterizují tři symboly: pětilistá růže, lázně a třeboňský kapr (a někdo by přidal ještě kolo a pivo :-))

Pětilistá růže je symbolem Rožmberků, kteří zde působili a za jejich panství dosáhla Třeboň největšího rozkvětu. Tradice lázeňství se datuje již od roku 1883, kdy se k léčebným kůrám začaly využívat místní přírodní zdroje, zejména rašelina. Dnešní moderní lázeňský komplex se zaměřuje na léčbu nemocí pohybového ústrojí, ale také na relaxační pobyty. Třeboňský kapr – v okolí Třeboně je více než 500 rybníků v šestnácti navzájem propojených soustavách. Ty jsou největším producentem sladkovodních ryb v Evropě.

Chcete-li vidět to, co Třeboň dělá Třeboní, vyšetřete si čas a určitě navštivte námi doporučená místa. A co je nejlepší – téměř vše leží v centru města a nebo se k cíli dostane krátkou procházkou, vhodnou pro malé děti i kočárky.

Státní zámek Třeboň – určitě jste už slyšeli o slavném rodu Rožmberků a rodu Schwarzenberků. Oba tyto rody na Třeboni žili a výrazně ovlivnily život lidí zde i prostředí – ať už zámek, park nebo celou třeboňskou krajinu. O jejich působení i jejich životě, o zakládání rybníků i alchymistovi Rudolfa II. – Edwardu Kellym se dozvíte více při prohlídce zámku. A pokud se budete pohybovat v Třeboni o prázdninách nebo kolem vánoc, těšit se můžete na noční hrané prohlídky a potkáte se třeba s panem Petrem Vokem a dalšími historickými postavami přímo na chodbách. Odpočinout si pak můžete v přilehlém zámeckém parku. Více se dozvíte na stránkách zámku zde.

Náměstí s měšťanskými domy – nemůžete ho minout – Masarykovo náměstí je přirozené centrum Třeboně a je výstavou krásných renesančních a barokních domů. Navazuje na zámek a je částečně lemován obrovským augustiniánským klášterem.  Kolem centra je systém opevnění s městskými branami. Náměstí je srdcem města – je zde mnoho restaurací, kaváren, zmrzlinových obchůdků, posedět můžete uvnitř i na předzahrádkách, prostě pohoda. A měli byste opravdu velikou smůlu, kdybyste v sezóně v sobotu nenarazily na tradiční řemeslné trhy, nabízející řadu farmářských produktů a ručních výrobků českých řemeslníků. Kdy jsou letos trhy najdete v kalendáři akcí, o náměstí si pak můžete přečíst více zde.

Radnice s věží  – chcete vidět Třeboň jak na dlani? Nebuďte líní a vystoupejte čtyři patra na radniční věži a z ochozu budete mít neskutečný pohled na celé město s dominantou nedalekého dvoulodního kostela Panny Marie a sv. Jiljí. Nemá smysl Vás odkazovat na nějaké stránky o výhledu… prostě přijeďte se rozhlédnout.

Rybník SvětHráz rybníka Svět – jak to ten Jakub Krčín z Jelčan mohl udělat, že postavil rybník asi tak 200 metrů od centra města? A ono to evidentně jde a skvěle to funguje. Opravdu to k rybníku máte od náměstí kousíček. Rybník nabízí nejen příjemnou procházku po hrázi, kterou dojdete ke Schwarzenberské hrobce (o ní níže), ale na obou březích má i příjemné písečné pláže, vyzkoušet můžete kvalitu třeboňské lodní dopravy při projížďce (o její rychlosti se přít nebudeme – Svět totiž s ní můžete obeplout za celých 50 minut!) nebo se jen kochat pohledem na třpytící se vodu v letním západu slunce,… prostě romantika. A kdyby vám krátká procházka nestačila, tak si vyražte pěšky nebo si vezměte kolo a Svět můžete objet po 12 km dlouhé trase – naučné stezce, vedoucí po lučních pěšinách, polních a lesních cestách – v klidu a pohodě i s dětmi. Co by vás mohlo zajímat a nevešlo se to sem? Asi kdy a kde se můžete nalodit – proto uvádíme odkaz na stánky vyhlídkové plavbyzde.

Schwarzenberská hrobka – už jsme se zmínili, že k hrobce se dostanete hezkou procházkou po hrázi rybníka Svět – je vzdálena necelé 2 km od centra města. Jde o novogotickou stavbu v krásném anglickém parku na hrázi Světa, která sloužila Schwarzenberkům jako místo posledního odpočinku členů rodu. V současné době slouží k odpočinku a pohlazení našich smyslů – především zraku a sluchu – v hrobce se totiž konají pravidelné koncerty klasické i méně klasické hudby. Více zde.

Lázně Aurora s aquaparkem a Bertiny lázně – lázeňství patří k tradičním produktům třeboňska, stejně jako surovina, která se v nich využívá – a to slatina (rašelina). Vyzkoušejte zábaly, které krásně prohřejí vaše tělo, sníží svalové napětí a zregenerují a hydratují kůži. Jinak kromě toho lázně Aurora nabízí i wellnesscentrum s aquaparkem a kulturní program. Více na stránkách lázní.

Pivovar Regent – zde budeme struční. Ochutnejte. A nejlépe pojďte na prohlídku pivovaru a přitom ochutnejte. Pro velký zájem přidány i noční prohlídky! O pivovaru více zde.

Mokré louky a seníky (severovýchodně od Třeboně, vlevo od silnice E551). Zajímavá lokalita o ploše cca 450 ha. Jde o terénní sníženinu, vyznačující se rašelinným podkladem, jehož mocnost je až několik metrů. V dobách, kdy byla plocha rybníku Rožmberk výrazně větší než dnes, byly Mokré louky často zatopeny jeho vodami. Zemědělské obhospodařování tohoto území bez pevného podkladu vyžadovalo zcela specifický přístup – seno bylo odváženo až v zimě, kdy mokrá půda zamrzla a ztvrdla. Mezitím bylo seno uloženo v dřevěných senících, jež na Mokrých loukách stojí dodnes i přes značné stáří (některé pocházejí až ze 16. století) a pro svou zachovalost jsou památkově chráněny. Chcete-li je vidět – projděte se třeba Naučnou stezkou zdraví Třeboň-Hrádeček – více zde.

Kultura v Třeboni

Třeboň je město s jedinečnou atmosférou a ta se musí prožít. Po celý rok, a v turistické sezoně o to víc,  město žije – nejenom turisty, ale hlavně programem. Naplánovat návštěvu můžete i podle akcí, které Třeboň v roce 2015 nabízí. A na co se můžete letos těšit? Podívejte se do kalendáře.

Každoročně se můžete těšit na tradiční akce jako je otevírání lázeňské sezóny, folkrockový festival Okolo Třeboně, Slavnosti Jakuba Krčína, slavnosti piva, rybářské slavnosti a další a další – často spojené se sobotními trhy na Masarykově náměstí – které nabízí řadu řemeslných výrobků a farmářských produktů.

Cykloturistika Třeboňska a děti

Nejlepší kraj na kola – pro děti, seniory, rekreační kolaře i závodníky. Nevěříte? Podívejte se na náš výběr cyklotras… a komu se nechce po značené trase, vemte kolo a projeďte se okolním venkovem. Je malebný.