Výlety v okolí

Přinášíme vám tipy na výlety kolmo i autem v blízkém i vzdálenějším okolí. Vyberte si podle vzdálenosti od místa pobytu, podle toho co vás baví a zajímá, nebo co jste u nás ještě neviděli.

Výlety do 15 km

Třeboň – vzdálená 4 km po nově vybudované cyklostezce mezi poli, kolem ohrad s koňmi a po hrázích rybníků. Protože toho je hodně, co v Třeboni můžete vidět – zde jsme pro Vás vytvořili samostatnou stránku, kde najdete informace o kulturních akcích, zámku, parku i Schwarzenberské hrobce, pivovaru, lázních i cyklostezkách – prostě výběr toho nejlepšího.

Pískovny – úžasné koupání, písečné pláže a tyrkysová voda, žádné vstupy, okolo stíny stromů pro menší děti – zkuste pískovny u Majdaleny (6 km)  nebo u  Cepu (10km). Pak je ještě pískovna u Tušťi (pozvolný vstup do vody, občerstvení) – ta je mezi Suchdolem nad Lužnicí a Klikovem (cca 15 km).

rozmberkLužnice – jedinečná, klidná řeka protékající divokou krajinou CHKO, meandrující, plná života – sjízdná po většinu sezóny na loďkách – můžete si naplánovat jednodenní výlet (cca 3-4 hodiny, nástup v Suchdole a vrátit lodičky můžete v Majdaleně – obci 5 km od Branné) nebo cestu protáhnout do dalších kempů (kemp Lužnice nebo Vlkov). Za Majdalenou se řeka rozděluje na Starou (divoká příroda) a Novou (uměle zbudovaný kanál). Na co se určitě připravte – klidnější vody, méně jezů, divoká příroda, omezené kempování a komáři. Více informací zde.

Rezervace Červená blata – zajímavá přírodní rezervace a nauná stezka – ideální pro pěší procházku po lesních cestách a zpevněných povalových chodníčcích. Jedná se o jedno z nejlépe přístupných a nejznámějších rašelinišť Třeboňska. Stezka začíná v osadě Jiříkovo Údolí (14 km směrem na Nové Hrady).  Cesty nejsou úplně komfortní pro kočárky (ale když si s sebou vezmete chlapa… tak to s ním dáte taky).  Nejpůsobivější je stezka v květnu a červnu, kdy uvidíte a hlavně ucítíte omamnou vůni tisíců květů Rojovníku bahenního – symbolu rezervace. Když si budete dělat výlet tímto směrem – hodí se pak navštívit ještě Nové Hrady (hrad) a Terčino údolí (informace přidávám níže).

Rybník Rožmberk – přezdívaný české moře, jde o největší rybiční plochu v ČR, nachází se 3 km severně od Třeboně (od Branné počítejme cca 11 km). Na rybník jsme se jako malé děti jezdily dívat nejen na výlovy, ale i jen tak, na hladinu – protože pro jeho plochu na něm můžete pozorovat, jak je země kulatá. Velmi zajímavé a hojně navštěvované jsou podzimní výlovy – ochutnat při nich můžete rybí speciality přímo na hrázi rybníka. Více naleznete zde.

Chlum u Třeboně, Staňkov a rybníky Hejtman  a Staňkovský rybník – oblast, kde se dá kempovat, rybařit, pěkně se vykoupat i najíst – doporučujeme rybí speciality U sumečka (cca 15km příjemnou projížďkou na nefrekventovaných cestách, cca 5 km od rakouských hranic)

Dunajovická hora  – jediná a nejvyšší hora třeboňské pánve (504 m.n.m.), leží cca 7 km severozápadně od Třeboně (cca 15km od Branné), procházkou se projdete lesem křížovou cestou o 14 zastaveních kolem zatopeného lomu, který slouží k rybářským účelům (povolenky k zakoupení na obecním úřadě v Dunajovicích). Posledním zastavením je novobarokní kaple sv. Kříže, pod kterou vyvěrá údajně léčivý pramen. Po lehkém výstupu si určitě běžte ještě protáhnout těla na Slověnický mlýn, který je tímto směrem – tam najdete lanové centrum a další aktivity pro celou rodinu (viz níže).

Výlety do cca 40 km

Lanové centrum Slověnice -21 km (ideální spojit návštěvu s výletem na Dunajovickou horu). Jde o centrum outdoorových programů Slověnický Mlýn, kde je pro vás připraven vysokýZoo Dvorec přírodní lanový park (21 překážek), unikátní Lanovkový svět (17 lanovek), dětský lanový minipark a stezka vodníka Pentličky (pro nejmenší). Dále můžete zkusit aquazorbing, paintball (na objednání, minimálně 6 hráčů a minimální věk 12 let), lukostřelbu i bumperball. Nevíte co to je? Třeba se dozvíte více zde.

ZOO Dvorec – 18 km směrem na Borovany najdete sice malou a poměrně mladou zoologickou zahradu, proto vás ale určitě překvapí množstvím (cca 200 ks) a pestrostí zvířat (cca 70 druhů). A není to o tom, že tam jsou jen kachny a kozy, nenechte se mýlit – najdete zde lvy, tygry, levharty, rysy, tapíry, pavián, lemury, šimpanze, buvoly i velblouda, lamy (pozor plivou 🙂 i vzácná prasátka, anakondu a jiné hady, i krokodýly a želvy… prostě téměř vše. Určitě stojí za vidění. Více zde.

Válečný bunkr Jedovary (u Trhových Svinů) – když budete s dětmi v ZOO Dvorec – tatínkové si mohou prodloužit trasu (cca o 10 km) ještě přes Trhové Sviny do obce Jedovary, kde se nachází lehký objekt A140-33-Jedovary – bunkr z roku 1938 s muzeem uvnitř. Vstup je vždy po telefonické dohodě s průvodcem (Martin Pekárek tel. 721816126). Pojedete-li rovnou, máte to od nás 23 km.

Terčino údolí – přírodně krajinářský park s umělým vodopádem a 5 km dlouhou stezkou údolím řeky Stropnice, kde všude kolem rostou cizokrajné druhy stromů a rostlin – cca 24km od nás, nedaleko Nových Hradů, více zde.

České Budějovice – cca 30 km – krajské město s řadou možností, jak strávit čas (doporučujeme prohlídu historického centra – náměstí, bludný kámen, Černá věž, radnice, kašna, krásná je procházka kolem Malše, prohlídnout si můžete i pivovar Budvar ), s malými dětmi se dá před špatným počasím schovat v Hopsáriu, na hřišti Bez bot, nebo ve Funparku Panda), vykoupat se můžete v aquaparku a chlapi se mohou těšit v Muzeu motocyklů nebo navštívit  i jadernou elektrárnu Temelín u nedalekého Týna nad Vltavou.

Zámek Hluboká – cca 38 km – kousek za Českými Budějovicemi – netřeba více představovat – jde o státní zámek a národní kulturní památku, kterou musí vidět každý Čech – více na stránkách hradu.

Lovecký zámek Ohrada, ZOO Ohrada – pouhý 1 km od zámku Hluboká najdete jihočeskou nejznámější a nejvíce navštěvovanou zoologickou zahradu a v loveckém zámku pak Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, více zde.

Jindřichův Hradec  – 34 km od Třeboně je další město, kde můžete najít velké množství zážitků -(zámek , hrad, aquapark, hvězdárna, úzkokolejka),  pozvat vás musíme i k návštěvě Krýzových jesliček (největší mechanický betlém na světě) nebo k aquashow v centru sv. Florián – více na stránkách infocentra.

Zámek Červená Lhota – za Jindřichovým Hradcem je unikátní zámek, vybudovaný na skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka, obklopen anglickým parkem – určitě stojí za náštěvu – počítejte s cca 51 km – více na stránkách hradu. Údajně jde o nejromantičtější zámek u nás (děti budou znát – natáčela se tu např. pohádka Zlatovláska).

Hrad Landštejn – budete-li se pohybovat na Jindřichohradecku, zkuste cestu protáhnout až na hrad Landštejn, máte to tam cca 50km  – o prázdninách téměř denně mají nějaký program a odtud se můžete podívat i do nedalekých Slavonic, informace o hradu najdete zde.

Jindřichohradecká úzkokolejka – co třeba unikátní zážitková jízda 100 let starým parním vlakem na poslední úzkokolejné trati v republice? Stále slouží svému účelu – přepravuje osoby i náklady a navíc je významnou technickou památkou. Máte na výběr dvě trasy – Novobystřická (směr jih)  nebo Obrataňská lokálka (směr sever), vždy z domovské stanice z Jindřichova Hradce a zpět. Celková délka tratě je 79 cm. Jízdní řád naleznete zde.

Borovany – cca 15 km od Branné se nachází malé městečko, které se pyšní bohatým kulturním programem – vidět zde můžete pohraniční skanzen Borovany, Klášter Borovany, pravidelná letní divadelní představení pro děti, Borůvkobraní  (slavnosti borůvek, vždy v první polovině července) – spojené jsou s jarmarkem, soutěžemi ve vaření a pojídání knedlíků a celé Borovany žijí borůvkovými recepty, borůvkovými léky apod…, na Borovanském mlýně zabavíte své ratolesti pohádkou a dobře se najíte,  kousek za městem je Trocnov – rodiště Jana Žižky s památníkem a základy jeho údajného rodného domu, více informací naleznete zde.

Výlety do cca 60 km

Kleť –  cca 53km od Třeboně, na trase mezi městy Český Krumlov a České Budějovice najdete masiv Blanského lesa s nejvyšší horou Kleť s 1083 metry. Vrchol hory tvoří kamenná rozhledna, hostel a restaurace (výborně zde vaří – mimochodem – mají nejlepší tatarák na světě – lepší jste nejedli…). Na Kleť můžete vylézt po zelené z Českého Krumlova (12 km) nebo po zelené z Holubova (6 cm) a nejjednodušší cesta je lanovkou od parkoviště z Krásetína (nebo nejkratší cestou – po kamenech pod lanovkou – cca 4 km). No a dolů buď zase po svých nebo si nahoře můžete půjčit koloběžku a dolů se svézt.

Český Krumlov – 59 km, perla jižních Čech – co jižních, celých Čech… historické centrum pod ochranou UNESCO. Městu dominuje mohutný zámek (po Pražském hradě je největším zámeckým areálem v ČR), unikátní Plášťový most, vzácné soustředění středověkých historických domů, sakrální stavby, kouzelné uličky, dobové restaurace,… muzeum tortury, muzeum vltavínů,  kulturní akce, světově známé Slavnosti pětilisté růže, otáčivé divadlo v zahradách zámku, výstavy, …toho je moc… a to vše objímá krásná řeka Vltava, z jejíž vln si můžete celý Krumlov také prohlédnout, kromě toho máme kontakt i na fajn průvodce, tak si o něj u nás řekněte, jinak o Krumlově se více dozvíte zde.

Klášter Zlatá Koruna – A když do Krumlova, tak i do Zlaté Koruny – jeden z našich nejkrásnějších klášterů je jen 6 km od ČK. Byl založen pro cisterciácký řád králem Přemyslem Otakarem II. Prohlídka kláštera vám ukáže jeho gotickou i barokní část a dozvíte se o životě mnichů v jeho dějinách,  i o  jeho pohnuté historii.

Zámek Kratochvíle – krásný renesanční zámek u Netolic (cca 56km od Třeboně), vystavěný na dřevěných pilířích kvůli bažinám, s nádhernou zahradou, více najdete zde.

Holašovice – vesnice, která na první pohled vypadá jako kulisa z pohádek, poklad jihočeského baroka – proto je UNESCEM chráněná, najdete je 15 km západně od Českých Budějovic a 30 km severně od Českého Krumlova. Jedinečné unikátně dochované architektonické uspořádání venkonvských usedlostí jistě stojí za to vidět. Více informací zde.

Ještě toho není dost? Tak zkuste hrad Rožmberk (25 km jižně od Českého Krumlova), nebo klášter ve Vyšším Brodě, nebo se vypravte na cca 80 km vzdálené Lipno.